A Zansárkány, bár tud azonnalit is másolni, mivel altípusa szörny, ezért csak a saját fő fázisodban játszhatod ki továbbra is, az Alakváltó ősködhöz hasonlóan (de Villámháború mellett viszont bármikor).
A korábbi faq ellenére további kérdések vetődtek fel a Varkaudar trágya használata kapcsán. A trágya képességét nem kell aktiválni, az gyakorlatilag csak egy számláló. A trágya egyszerűen csak lehetővé teszi a piros lapoknak a gyűjtőből történő kijátszását. Annyiban más ez a lehetőség, mint pl. a feltámadás, hogy az ellenfél körében a megfelelő fázisban úgy játszhatunk ki a gyűjtőnkből piros lapot, mintha csak a saját körünk lenne. Természetesen kijátszható így reakció is a gyűjtőből. Felmerült kérdésként az is, hogy egy morf vagy az Alakváltó ősköd kijátszható-e a gyűjtőből így, és muszáj-e neki pirosnak maradnia a játékban? Igen, kijátszható, és nem kell Dornodon lapnak maradnia. Amikor az ősködöt kijátszom, a kijátszási feltételét teljesítenem kell (ti. hogy piros lapot játszhatok csak ki így), de az alakváltás szabályai szerint csak azután változik át, miután kiválasztom a másolni kívánt lényt. Morfoknál pedig szintén ekkor, a kijátszáskori döntések meghozatalakor választok színt és altípust, ekkor pedig már nem köt a kijátszási feltétel. Az erről írt cikk)
Ha van a gyűjtőmben Alakváltó ősköd, és én kijátszok egy Xenomorf királynőt (új), akkor a következő történik. Mivel a Xenomorf királynő a gyűjtőben levő lények altípusára hivatkozik, ezért a megnevezhetem az Alakváltó ősköd altípusát, ami xenó lesz. Ezután létrejön a királynő képessége, vagyis a xenók (így az ősköd is) a gyűjtőből visszakerülnek az asztalra. Ezután eldöntöm a visszakerülő lények sorrendjét, és ebben a sorrendben meghozok minden olyan döntést, és végrehajtok minden olyan kapcsolódó hatást, ami ezekhez kapcsolódik. Vagyis mivel ekkor kijátszom az ősködöt, ezért meghozom azt a döntést is, hogy milyen legyen az altípusa. Akkor nem kötelező xenót megneveznem, hiszen újra dönthetek a dologról, és a lapnak nincs memóriája, hogy a gyűjtőben milyen altípust választottam neki.
Köd lapnak számít az asztalon az Alakváltó ősköd akkor is, ha nem köd lényt másoltam vele. A köd egy ikon. A lapok csoportját jelöli. Éppúgy rajta marad a lapon, ahogyan pl. az SZK ikon, vagy a fém/fa ikon. Ha nem így lenne, akkor nem lehetne köd lapokat keresni a pakliból, hiszen a pakliban lévő lapoknak nincs képessége.
Az Alakváltó ősködnek két képessége van. Az első az, hogy kézben, pakliban vagy gyűjtőben megnevezhetem az altípusát. Mivel az ősköd egy lény, ezért ekkor csak lény altípust lehet megnevezni. Ez alapján nem mutathatom meg a Kristálybarlangnak fókuszkristályként. A második képessége az, hogy lemásol egy lényt. Természetesen ekkor le tud másolni egy Kristályőrt, vagy bármilyen, nem lény altípussal (pl. vízió, fókuszkristály, csapda stb.) altípusú lényt.
Az Alakváltó ősköddel másolhatok reakció lényt, de csak akkor, ha azt a lényt nem reakcióként is ki lehet játszani. Az Alakváltó ősködöt nem játszhatom ki reakcióként.
Ha az ellenfelem Majd legközelebbel megakadályozott egy lényemet, utána Alakváltó ősköddel lemásolhatom azt a lényt, mivel ekkor az alakváltó lapok szabályai szerint nem azt a lényt játszom ki, hanem az Alakváltó ősködöt.
Csökkenthetem az idézési költségét a Bűbájmásolásnak, amivel egy Napkirály ajándékát másolok, mivel a Bűbájmásolás az idézési költséget nem másolja. Ha azonban például egy Tornaduszt másolok Alakváltó ősköddel, akkor a másolat idézési költsége ugyanúgy nem csökkenhet 2 VP alá, ahogyan a másolt lapé sem, mivel az ősköd az idézési költséget is másolja.